KENELER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Keneler nedir?

Keneler, insanlar, evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları ve yabani hayvanların kanını emen dış parazitlerdir. Aynı zamanda insanlar da dahil olmak üzere hayvanlarda hastalığa neden olan çok çeşitli organizmaların vektörleridir. Dünya genelinde tanımlanmış, 850 civarında kene türü bulunmaktadır.

Kene resmi

Evcil hayvanım keneye nasıl yakalanır?

Keneler başta memeliler ve kuşlar olmak üzere, omurgalı konakçıların yaşam alanlarında bulunur. Keneler için en verimli yaşam alanları; gelişimlerine ev sahipliği yapacak sıcak ve nemli otlaklar, ormanlık alanlar ve orman kenarlarındaki bitki örtüleridir. Yeterince yüksek sıcaklık ve nemin görüldüğü Nisan – Ekim ayları arası, kenelerin aktif hale geldikleri ve konakçı aradıkları en riskli dönemdir. Buna ek olarak, daha yumuşak ve yağışlı geçen kış ayları, kenelerin tüm yıl aktif olmasına neden olur.

Kene resmi
Arayış içindeki Ixodes spp. kenesi, evcil hayvanınızın üzerine atlamayı ve kan emmeye başlamayı bekliyor.

Keneler konusunda neden endişelenmeliyim?

Keneler, evcil hayvan ve insan sağlığı açısından çok çeşitli sağlık sorunlarına neden olan yaygın ve ciddi bir tehdittir. Isırık yeri enfekte olarak, tahrişe, ağrıya ve muhtemelen apse oluşumuna neden olabilir. Kenelerin neden olduğu en büyük sorun açık ara farkla bulaştırdıkları hastalıklardır.

  • Lyme hastalığı Lyme hastalığının dünya genelinde giderek artan bir sorun olduğu bildirilmektedir. Avrupa’da insanlarda görülen Lyme Hastalığı vakalarında 1990 ve 2010 yılları arasında 10 kat artış görülmüştür1ve bu insanlar arasında hastalık ve sıkıntı nedeni olarak kabul edilmektedir.2 Köpeklerde de görülen bir hastalıktır. Topallık, ateş, iştahsızlık, letarji, eklemlerde şişlik, böbrek yetmezliği (nadiren) gibi semptomlar gözlenir. Semptomların anlaşılması güç olduğu için teşhisi zor olabilir; ve kene ısırdıktan aylar sonra ortaya çıkabilir. Bakteriyi ortadan kaldırmak kolay değildir, bu nedenle uzun süreli antibiyotik kullanımı gerekir.
  • Anaplasmosis Semptomlar arasında letarji, eklemlerde şişlik ve ağrı, kusma, diyare ve nörolojik belirtiler yer almaktadır.
  • Babesiosis Enfekte olan köpeklerin alyuvarlarını istila eden mikroskobik bir parazit buna neden olmaktadır. Hastalık kendisini yüksek ateş, artan solunum hızı, kas titremeleri, anemi, sarılık, kilo kaybı ile gösterebilmekte ve ölümcül olabilmektedir.

Referanslar:
1. Ecdc.europa.eu
2. Lyme Hastalığı konusunda HPSC Bilgileri

Evcil hayvanımın kenelerden etkilendiğini nasıl anlayacağım?

Evcil hayvanınızda kene olup olmadığını söylemek zor olabilir; bunlar beslenmeden önce oldukça küçüktür (<3mm uzunluğunda) ve evcil hayvanınızın tüyleri arasına gizlenebilirler. Köpekler, kediler ve diğer memelilere tutunan keneler, birkaç gün fark edilmeden kalabilirler. Bu durum keneleri mükemmel bir hastalık taşıyıcısı yapar. Keneler genellikle kanla dolu olduklarında ve evcil hayvanın derisinden (veya insan cildinden) dışarı çıktıklarında fark edilirler. Bunlar kahve çekirdeklerini andırırlar ve gri, kırmızı veya mor renkli olabilirler.

Kene resmi

Keneler ısırdıklarında aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  • Orta derecede deri tahrişi
  • Deride kaşınma ve ağrı
  • Tüy dökülmesi

Üzerinde kene bulunan birçok köpek ve kedide, neredeyse hiçbir belirti görülmeyebilir. Keneyle maruz kalmanın ilk belirtisi, kenenin bulaştırdığı hastalığın sonucunda evcil hayvanınızın rahatsızlanması olabilir.

Bir kenenin yaşam süresi nedir?

Beslenme sonrasında doymuş bir kene 3000 ila 6000 yumurta bırakabilir! Bir kenenin yetişkin hale gelmesi yaklaşık 3 yıl sürer. Yumurtalar ortama bırakılır, larvalar yumurtadan çıktıktan sonra bir başka konağa yapışır, beslenir, düşer ve nimflere dönüşür. Bunlar yine yapışır, beslenir, düşer ve yetişkin hale gelerek yaşam döngüsünü aşağıdaki şemada görüldüğü şekilde tamamlar.

Tick live cycle

Keneleri nasıl kontrol ederim?

Kene kontrolüne yönelik çeşitli ürünler bulunmaktadır. Evcil hayvanınız için seçeceğiniz ürün konusunda size en doğru tavsiyeyi verecek olan veteriner hekiminizdir.

EVCİL HAYVANINIZI KORUYUN

Evcil hayvanınızı kenelere ve pirelere karşı koruma konusunda daha fazla bilgi almak için ve daha uzun süreli koruma konusunda veteriner hekiminizle görüşün.

Referans: Data on file